Czym są klasy betonu?
Beton jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu w budownictwie i architekturze. Surowiec popularny kiedyś jako materiał, z jakiego zrobione są elementy konstrukcyjne, wykorzystywany jest dzisiaj często do produkcji ozdobnych elementów takich jak ławki, fontanny, części elewacji. Nie każdy rodzaj betonu nadaje się jednak do wszystkich zastosowań. We właściwym doborze betonu pomagają klasy.
Podstawowe składniki betonu to kruszywo, woda i spoiwo, czyli cement lub cement z dodatkami mineralnymi. Zmieszanie składników powoduje wiązanie mieszanki, czyniąc z niej wyjątkowo wytrzymały i twardy surowiec budowlany. Do produkcji betonu wykorzystuje się różne rodzaje kruszywa (najczęściej kruszywo stanowi piasek lub żwir, a także różne jego frakcje).
Co oznaczają nazwy klas betonu?
Beton budowlany jest mocny, lecz dość ciężki. Ma tendencję do pękania. Natomiast beton o zastosowaniu dekoracyjnym jest wzbogacany w specjalne domieszki chemiczne, które nadają mu większą plastyczność i lekkość. Aby ułatwić wybór odpowiedniego rodzaju betonu do konkretnego zastosowania, wprowadzono specjalne oznaczenia. Jednymi z nich są klasy. Określają one wytrzymałość na ściskanie, czyli wielkość naprężeń ściskających.
Klasy betonu zwykłego i lekkiego
W budownictwie stosuje się głównie beton zwykły (żwirowy) klas C8/10, C12/15, C16/20, C20/25, C25/30. Pierwsza cyfra oznacza wytrzymałość próbek o kształcie walca, a druga – sześcianu. Dawniej stosowano tylko określenie wytrzymałości próbek o kształcie sześcianu, jednak wprowadzenie drugiego parametru sprawiło, że nazwa lepiej opisuje właściwości betonu. Betony klasy od C55/67 wzwyż określane są jako wysokowartościowe.
Beton lekki (kruszywowy) oznaczany jest symbolami LC 8/9, LC 12/13 itd. Podobnie jak w przypadku betonu ciężkiego mieszanki LC 55/60 wzwyż to produkty wysokowartościowe (wysokoodporne na ściskanie). Beton lekki charakteryzuje się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, z tego względu używany jest głównie do wykonywania izolacji cieplnej.