Jak dobrze położyć posadzkę betonową w garażu?
Posadzki układane w garażach muszą wykazywać doskonałą odporność na obciążenia związane z masą przejeżdżających oraz parkujących samochodów. W grę wchodzi także dobre znoszenie kontaktu z wyciekami płynów eksploatacyjnych – olejem silnikowym, benzyną i olejem napędowym, płynem hamulcowym czy chłodziwami. Ważna będzie również wytrzymałość na ścieranie oraz czynniki takie jak ściekająca z pojazdów woda, która w okresie zimowym często jest zmieszana z solą drogową. Sposobem na uzyskanie odpowiednich parametrów okaże się w większości przypadków zastosowanie betonu. W Pruszkowie jego produkcją i dostarczaniem zajmuje się Betoniarnia Stambet-Bud, oferująca mieszanki o różnych specyfikacjach. Przekonajmy się, jak wykonuje się posadzkę w garażu przydomowym, a jak w wielostanowiskowym.
Jak powstaje podłoga w garażu przydomowym?
Ułożenie betonowej podłogi w garażu przydomowym najczęściej oznacza konieczność zastosowania odpowiedniego kruszywa, które wzmocni podłoże i podwyższy jego nośność, a także zamontowanie warstwy hydroizolacyjnej, paroizolacyjnej oraz termoizolacyjnej. Na nich układana jest mieszanka betonowa, która może być podawana np. z wykorzystaniem miksokreta. Po rozprowadzeniu i wyrównaniu materiału jest on pozostawiany na czas potrzebny do związania. Posadzki w garażach tego typu z reguły pokrywa się płytkami ceramicznymi. Możliwe jest jednak także zastosowanie rozwiązań znanych z garaży wielostanowiskowych.
Jak wykonuje się posadzkę w garażu wielostanowiskowym?
W garażu wielostanowiskowym podłogę wylewa się przy wykorzystaniu specjalnej pompy z uwagi na dużą powierzchnię. Zwykle niezbędne jest też wykonanie dylatacji. Posadzka powstaje w wyniku utwardzania powierzchniowego zastosowanego podkładu, na ogół dzięki proszkom z utwardzaczami mineralnymi bądź polimerowymi, które zaciera się mechaniczne. Alternatywą się powłoki z żywicy epoksydowej, poliuretanowej lub akrylowej.