Jak naprawić nierówno zatartą posadzkę?
Prowadzenie prac budowlanych wiąże się z koniecznością używania różnych materiałów, pozwalających na uzyskanie niezbędnej w danym przypadku wytrzymałości oraz oferujących niezbędne własności użytkowe i estetyczne. Wśród surowców wykorzystywanych w największej ilości zastosowań znajduje się właściwie dobrany i przygotowany beton. W Pruszkowie jego produkcją i dostawą zajmuje się Betoniarnia Stambet-Bud, oferująca również zaprawy oraz piaski i kruszywa, a także stabilizacje i podsypy drogowe. Elementem, który najczęściej powstaje z betonu, jest podłoga, wylewana z tego materiału zwłaszcza w obiektach przemysłowych. Zdarza się jednak, że posadzka takiego rodzaju została źle zatarta i wymaga naprawy. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Na czym polega zacieranie posadzki?
Proces zacierania posadzki ma na celu uzyskanie jednolitej i równej powierzchni podkładu. Przeprowadzenie tej operacji skutkuje także wzmocnieniem podłogi, ograniczeniem pylenia oraz zwiększeniem jej wytrzymałości na ścieranie w czasie późniejszej eksploatacji. Procedura zacierania polega na optymalnym rozdrobnieniu i wymieszaniu składników betonu i jest wykonywana podczas końcowego etapu twardnienia betonu, lecz zanim utraci on swoją plastyczność. W tym celu korzysta się z odpowiednio przystosowanych urządzeń, które pozwalają na połączenie nacisku i rotacji. Jeżeli źle dobrano czas rozpoczęcia zacierania, nieprawidłowo dopasowano proporcje składników betonu albo zaniedbano pielęgnację, na nawierzchni mogą pojawić się nierówności.
Co można zrobić ze źle zatartą posadzką?
Sposobem na naprawę źle zatartej posadzki jest przeszlifowanie jej powierzchni, a następnie użycie preparatu impregnującego. Do wyrównywania betonu stosuje się szlifierki zbierające wierzchnią warstwę materiału. Najczęściej są to szlifierki talerzowe, wyposażone w tarcze z nasypem diamentowym. Po oczyszczeniu podłogi rozprowadza się na niej impregnat polimerowy, który dodatkowo może zostać wypolerowany.