Pompy do betonu. Czym są?
Osoby spoza branży budowlanej często zastanawiają się, jak podczas budowy podaje się beton w miejsca trudno dostępne, np. na wyższe poziomy. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt budowlany, nazywany pompą do betonu. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie pompuje beton ze zbiornika i podaje go tam, gdzie jest akurat potrzebny. Mieszanka może być podawana w kierunku poziomym, jak i pionowym.
Rodzaje pomp do betonu
A rynku dostępnych jest wiele różnych pomp do betonu. Producenci dostarczają rozwiązania dedykowane zarówno o mniejszej wydajności, do prostszych prac, jak i skomplikowane, duże i maksymalnie wydajne urządzenia. Ich budowa może się znacząco różnić. Najłatwiej jest podzielić pompy do betonu na te stacjonarne i mobilne. Pompy stacjonarne zazwyczaj wykorzystuje się do mniej skomplikowanych prac. To urządzenia, które najczęściej osadza się na przyczepach, aby można je łatwo dostarczyć na miejsce budowy. Do pompy na budowie doczepia się specjalne węże, które dostarczają do niej beton. Pompy mobilne to zazwyczaj pompy samochodowe (chociaż istnieją też urządzenia osadzone na pojazdach gąsienicowych), które wykorzystuje się przy realizacji większości dużych projektów budowlanych. Są one wyposażone w segmentowe wysięgniki, które mogą osiągać długość nawet do 100 metrów. Dzięki nim beton można podawać nie tylko na znaczne odległości, ale również i wysokości. Ten rodzaj pompy często też jest wyposażony w tzw. gruszkę, która zapobiega związaniu się mieszanki. Potocznie nazywa się je pompogruszkami.
Jak wybiera się pompę do betonu?
Najprościej mówiąc, pompę dobiera się pod kątem zadania, jakie ma wykonać. Dlatego urządzenie musi być zawsze wybierane przez doświadczonego specjalistę. Jak już było wspomniane, pompy do betonu różnią się od siebie wydajnością, a dokładnie objętością mieszanki, jaką dany model może dostarczyć w ciągu godziny. Oczywiście przy dużych budowach pożądane są pompy o sporej wydajności. Istotnym parametrem jest też maksymalne ciśnienie danej pompy, które ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o efektywność maszyny. Osoba odpowiedzialna za wynajem pompy do betonu musi też wziąć pod uwagę możliwości wysięgnika. O ile w przypadku budowy chodnika absolutnie wystarczy zwykła pompa stacjonarna, o tyle do podawania betonu na wysokie kondygnacje niezastąpiona okazuje się pompa samochodowa z naprawdę długim wysięgnikiem.